W 6 miesiącu ciąży twój malec intensywnie rośnie i przybiera na wadze. Rozwija się jego układ nerwowy, który z każdym dniem staje się coraz bardziej skomplikowaną strukturą. Masz wrażenie, że dziecko rozpycha się i kopie bardziej niż zwykle. To normalne, ponieważ rozpoczyna się okres jego największej aktywności, który będzie trwał do około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży. Później będzie miał już znacznie mniej miejsca na harce w twoim brzuchu.
Rozwój dziecka w 24 tygodniu ciąży
W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko ponownie zaczyna bardzo szybko rosnąć oraz przybierać na wadze. Jego długość mierzona od pośladków do wierzchołka głowy (ciemieniowo-siedzeniowa) to obecnie około dwadzieścia dwa centymetry. Każdego tygodnia przybywa mu około stu siedemdziesięciu gramów. W większości jest to powiększająca się tkanka tłuszczowa, ale także rozwijające się narządy, kości i mięśnie. Narząd wzroku jest już prawie w pełni rozwinięty, jednak tęczówka nie ma jeszcze barwy. Powieki dziecka są ciągle zamknięte, chociaż próbuje je już teraz powoli otwierać. Pod koniec tego tygodnia otwiera się szpara powiekowa. Płuca nadal wypełniają się płynem owodniowym i przygotowują do samodzielnego oddychania. Klatka piersiowa dziecka podnosi się i opada. Z każdym dniem w płucach powstaje coraz więcej pęcherzyków płucnych, które będą niezbędne dziecku po urodzeniu do oddychania. Wiele dzieci urodzonych w tym okresie przeżywa poród i nieźle sobie radzi, chociaż muszą być podłączone do respiratora, zanim ich płuca nie wykształcą się w pełni. Szkielet nieustannie kostnieje, a kręgosłup jest tak silny, że realnie podtrzymuje jego ciało. Błędnik rozwinął się na tyle, że dziecko jest świadome swojego położenia, a jego ruchy są kontrolowane.
Samopoczucie w 24 tygodniu ciąży - Problemy z oddychaniem w ciąży
Szturchnięcia i delikatne kopniaczki z zeszłego miesiąca zmieniają się teraz w mocniejsze uderzenia w rejonie całego brzucha. Dziecko jest coraz większe, ale ma jeszcze wystarczająco dużo miejsca na akrobacje i fikołki w twoim brzuchu. Dzięki tym intensywnym ćwiczeniom wzmacnia swoją strukturę mięśniową. Wyczuwanie, obserwowanie jego ruchów i rozpoznawanie części ciała to dobra zabawa dla całej rodziny.
Przez to, że w brzuchu robi się ciasno, możesz mieć problemy z oddychaniem. To dlatego, że coraz większa macica uciska na przeponę. Trudności z oddychaniem skończą się około trzy tygodnie przed porodem, kiedy twój brzuch się obniży.
Pamiętaj!
Między dwudziestym czwartym a dwudziestym ósmym tygodniem ciąży powinnaś wykonać test tolerancji glukozy. To badanie, którego celem jest wykrycie ewentualnej cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa to sytuacja, gdy w organizmie przyszłej mamy dochodzi do spadku stężenia insuliny. Jeśli zostanie ona u ciebie wykryta, potrzebna będzie specjalna dieta, a czasami nawet podskórne wstrzykiwanie insuliny.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży