W ciąży każdy miesiąc przynosi zmiany i mnóstwo wzruszeń. Takich przeżyć dostarczają z pewnością pierwsze ruchy dziecka, które uświadamiają rzeczywiste jego istnienie, a wizje rodzicielskie stają się wtedy bardziej realne. U niektórych kobiet już w tym tygodniu pojawiają się długo wyczekiwane, pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka.
Rozwój dziecka w 16 tygodniu ciąży
Pod koniec szesnastego tygodnia dziecko osiąga długość około dwunastu centymetrów i waży już ponad sto gramów. Jego skóra jest ciągle niemal przezroczysta i bardzo cienka. Zaczyna ją pokrywać tłusta, biaława substancja zwana mazią płodową. Utworzona jest przede wszystkim z mieszaniny martwych komórek skóry i wydzieliny gruczołów łojowych. Maź płodowa ma za zadanie ochronę dziecka przed utratą ciepła oraz ułatwia mu przejście przez kanał rodny podczas porodu. Od tego tygodnia ciąży dziecko zaczyna słyszeć i reagować na dźwięki, odbierając drgania docierające do jego skóry. Dźwiękiem, który lubi najbardziej i dociera do niego najczęściej jest głos mamy. Dlatego rozmawiaj ze swoim maluchem jak najczęściej. Wskazane jest także słuchanie muzyki w ciąży, zwłaszcza słuchanie muzyki klasycznej w ciąży wydaje się być najlepsze, ale przede wszystkiej takiej, która sprawia przyjemność i relaksuje. Badania wykazały, że wprowadzenie muzyki do psychoprofilaktyki ciąży i porodu wywołuje obniżenie napięcia psychofizycznego, uspokaja, eliminuje lęk i niepewność oraz powoduje odprężenie. Pamiętaj, że do dziecka docierają wszystkie dźwięki, również te zbyt głośne, a macica nie stanowi dźwiękoszczelnej komory.
Mięśnie dziecka stają się coraz silniejsze i maluch spontanicznie rusza rękami i nogami. Niektóre kobiety mogą już na tym etapie odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Mogą być na początku odczuwane jakobulgotanie w brzuchu, delikatne trzepotanie, łaskotanie czy burczenie. Łatwiej je wyczuć wieczorem, leżąc na wznak, kiedy bodźce otoczenia nie rozpraszają, łatwiej się wyciszyć i skupić. Z czasem ruchy dziecka w ciąży zmieniają się w kopnięcia, uderzenia i fikołki. Pierwsze ruchy kobieta wyczuwa między szesnastym a dwudziestym pierwszym tygodniem ciąży. W kolejnej ciąży kobiety mogą poczuć pierwsze szturchańce nawet w trzynastym tygodniu, ze względu na to, że znają i pamiętają te doświadczenia z poprzedniej ciąży. Kobiety rodzące po raz pierwszy zwykle wyczuwają pierwsze ruchy w dwudziestym tygodniu ciąży. Ale zdarza się, że trzeba poczekać dłużej. Wyczekiwane ruchy malucha u części kobiet pojawiają się nawet w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży. Zwykle szczupłe kobiety wyczuwają kopnięcia wcześniej i mocniej niż dobrze zbudowane mamy. Z psychologicznego punktu widzenia dziecko komunikuje się z rodzicami poprzez wykonywane ruchy. Często jest tak wrażliwe na dotyk, że odpowiada na niego odruchem „spłoszenia” czyli gwałtownym ruchem całego ciała lub podczas głaskania brzucha uwypukla się on w miejscu jego dotyku przez rodziców. Około dwudziestego tygodnia ciąży ruchy dziecka są częste, choć słabe. Natomiast od trzydziestego drugiego tygodnia ciąży stają się nieco rzadsze, lecz bardziej odczuwalne i widoczne dla przyszłych rodziców. Zwiększają swoją częstotliwość po trzydziestym siódmym tygodniu ciąży. W trzecim trymestrze maluszek ma zazwyczaj swój stały rytm aktywności, a najbardziej aktywny jest pomiędzy godziną dwudziestą pierwszą, a pierwszą w nocy.
Samopoczucie w ciąży - kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży
Twoje samopoczucie jest zdecydowanie lepsze niż w pierwszym trymestrze ciąży. Możesz mieć więcej energii, a wskutek odziaływania hormonów rośnie twoje libido. Macica coraz bardziej się powiększa, a rosnący brzuch może powodować powstawanie rozstępów. Mogą pojawić się głównie na brzuchu, ale również na piersiach, pośladkach i innych miejscach, szczególnie jeśli ciąża wiąże się z nadmiernym wzrostem masy ciała. Można w niewielkim stopniu im przeciwdziałać stosując kremy na rozstępy i masaże skóry. Wybieraj preparaty możliwie najbardziej naturalne np. masło shea. Niestety, jeśli masz predyspozycje do rozstępów, to wszelkie starania mogą się okazać bezskuteczne.
W tym okresie ciąży pojawiać się mogą również wzdęcia. Podwyższony poziom progesteronu powoduje zmniejszone napięcie ścian jelit i w efekcie wydłuża się czas przesuwania treści pokarmowej.
Staraj się jeść możliwe często i w małych ilościach, unikać potraw tłustych, napojów kofeinowych i gazowanych, mocno przyprawionych ostrych potraw, słonych przekąsek i słodyczy.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży