W dwudziestym tygodniu ciąży jesteś już dokładnie w połowie drogi do poznania swojego maleństwa - o ile maluch ma zamiar urodzić się o czasie. Organizm małego człowieka jest już niemal w pełni ukształtowany, teraz będzie doskonalił swoje funkcje, rozwijał się i intensywnie wzrastał. Przyszedł czas na kolejne badanie USG, które, jeśli tylko pozwoli na to dziecko, odpowie na pytanie czy jest ono chłopcem czy dziewczynką.
Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży - badanie połówkowe
Twoje dziecko w dwudziestym tygodniu ciąży jest bardzo aktywne, ma już swój rytm snu i czuwania, często niepokrywający się z twoim. Jego tętno jest coraz silniejsze. Dziecko połyka wody płodowe, a najbardziej smakują mu te o słodkim smaku. Trzy tygodnie temu skórę malca zaczęła pokrywać maź płodowa. W dwudziestym tygodniu cały jest już pokryty tą tłustą, ochronną substancją. Skóra dziecka wygładza się wraz z odkładaniem się coraz większej ilości podskórnej tkanki tłuszczowej. W tym okresie rozwijają się i dojrzewają dłonie oraz stopy. Paznokcie, które pojawiły się kilka tygodni wcześniej, są już wyraźnie widoczne, dochodzą prawie do końca palców rąk i stóp. Twarz i ciało dziecka zaczynają wyglądać jak u noworodka w momencie urodzenia. Te zmiany można zaobserwować w trakcie drugiego badania USG, które powinno się wykonać mniej więcej w połowie ciąży i jest to tzw. USG połówkowe. To idealny czas na to badanie, ponieważ szkielet dziecka nie jest jeszcze w pełni skostniały i nie przeszkadza w ocenie narządów wewnętrznych. Jeśli nie znacie płci dziecka, na tym badaniu lekarz może to określić. Teraz po raz pierwszy możecie też tak naprawdę zobaczyć swojego bobasa. Jeśli to możliwe, poproście lekarza o wydruk z badania ultrasonograficznego - będzie to niezwykła pamiątka i pierwsze zdjęcie maleństwa.
Samopoczucie w 20 tygodniu ciąży
Możesz teraz zacząć odczuwać słabe skurcze tzw. skurcze Alvareza lub też nieco silniejsze- skurcze Braxtona-Hicksa. Mają one na celu przygotować organizm kobiety do prawdziwych skurczów porodowych. W dalszym ciągu może dokuczać ci świąd brzucha spowodowany naciąganiem się skóry. Ulgę może przynieść smarowanie kremami nawilżającym lub specjalnymi balsamami. Jeśli odczuwasz swędzenie na całym ciele w ciąży, szczególnie na dłoniach i stopach, nie lekceważ tych objawów i zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Silny świąd może być oznaką cholestazy ciążowej - rzadkiej choroby wątroby bardzo niebezpiecznej dla matki i płodu.
Pamiętaj!
Podczas badania USG, które powinnaś wykonać między osiemnastym a dwudziestym drugim tygodniem ciąży, lekarz będzie w stanie wykryć ewentualne wady serca u płodu. Osiemnasty tydzień ciąży to ostatni moment, by zastanowić się nad badaniami prenatalnymi. Ich celem jest wykrycie ewentualnych wad nienarodzonego dziecka. Badania prenatalne obejmują takie badania jak: USG „genetyczne”, test PAPP-A, test NIFTY oraz badania diagnostyczne tj. amniopunkcję czy biopsję kosmówki. Przed podjęciem decyzji o badaniach prenatalnych warto zastanowić się co zrobić, jeśli ich wynik będzie niekorzystny. Chociaż diagnostyka prenatalna rozwija się bardzo dynamicznie, to nie idzie w parze z leczeniem wszystkich wad wrodzonych w okresie płodowym. Faktem jest że, niektóre z tych wad można leczyć jeszcze w trakcie ciąży, a lekarze, wiedząc, że będzie się rodziło chore dziecko, mogą lepiej przygotować się do porodu i szybko udzielić noworodkowi fachowej pomocy.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży