Rozwój twojego dziecka w dwudziestym piątym tygodniu ciąży przebiega w dalszym ciągu bardzo dynamicznie. To już miniaturowy człowiek, którego za kilkanaście tygodni przywitasz na świecie. Zanim jednak nastąpi ten moment, u twojego malca musi w pełni rozwinąć się układ oddechowy, niezbędny do zaczerpnięcia pierwszego samodzielnego haustu powietrza.
Rozwój dziecka w 25 tygodniu ciąży
W dwudziestym piątym tygodniu ciąży maluch ma już odpowiednie proporcje ciała. Jego skóra ciągle jeszcze pomarszczona, pokryta mazią i meszkiem płodowym Zaczyna już za to nabierać różowego koloru. To dzięki tworzącym się malutkim naczyniom krwionośnym, tak zwanym włośniczkom, które formują się pod skórą i wypełniają krwią.
Dziecko ćwiczy odruch ssania wkładając kciuk do buzi. Bardzo często podczas badania ultrasonograficznego można dostrzec malca ssącego swoje paluszki. Dzięki tym ćwiczeniom noworodek jest zdolny do ssania zaraz po narodzinach.
Jedną z najważniejszych zmian w tym okresie życia płodowego jest rozwój oczu u dziecka. W tym tygodniu powieki rozdzielają się, dzięki czemu dziecko może otwierać i zamykać oczy. Mięśnie położone wokół oczu, które poruszają powiekami, również szybko się rozwijają. W tym okresie, bez względu na przynależność etniczną, kolor oczu dziecka jest niebieski. Odpowiednio rozwinięta już siatkówka może odbierać i przetwarzać informacje na temat światła i przekazywać je do mózgu. Dziecko już teraz widzi jasność docierającą do niego przez ścianę jamy brzusznej. Uszy dziecka są już całkowicie ukształtowane. Dzięki stwardnieniu kostek w uchu wewnętrznym maluch słyszy coraz lepiej, dlatego mów do niego i śpiewaj mu jak najczęściej. Na początku tego tygodnia otwierają się również nozdrza dziecka, które były do tej pory zamknięte. Umożliwia to ćwiczenie ruchów oddechowych - maluch wciąga i wypuszcza noskiem płyn owodniowy.
Intensywnie rozwija się kora mózgowa, tworzą się jej kolejne warstwy. Kręgosłup jest na tyle mocny, że dziecko może stabilnie utrzymać swoją główkę. Struny głosowe są już w pełni wykształcone.
Twoje dziecko na tym etapie nie jest jeszcze gotowe do samodzielnego oddychania, ale w płucach zaczął się już wytwarzać surfaktant - substancja, która wyściela pęcherzyki płucne i zapobiega sklejaniu ich ścian. W dalszym ciągu każdy dzień w twoim brzuchu jest dla maleństwa bezcenny, bo tylko tam są najlepsze warunki do rozwoju dziecka.
Samopoczucie w 25 tygodniu ciąży - częste oddawanie moczu w ciąży
Od jakiegoś czasu możesz zaobserwować u siebie chrapanie. To skutek zwężonych dróg oddechowych, ucisku na przeponę oraz podwyższonego poziomu estrogenu, który powoduje przekrwienie, a to z kolei chrapanie. Kolejną, jedną z bardziej uciążliwych przypadłości ciężarnych, jest parcie na pęcherz i popuszczanie moczu. Macica uciska na pęcherz moczowy, dlatego częściej niż zwykle możesz mieć potrzebę oddawania moczu. Pamiętaj, aby gdy tylko poczujesz taką potrzebę, udać się do toalety. Wstrzymywanie moczu może wywołać infekcję układu moczowego. Gdy kichasz, kaszlesz lub wybuchasz śmiechem twoja przepona się kurczy i spycha organy brzuszne i macicę w dół na pęcherz moczowy, co może spowodować popuszczanie moczu w ciąży, jeśli masz właśnie pełny pęcherz lub słabe mięśnie przepony miednicy. Możesz zniwelować te objawy ćwicząc mięśnie Kegla. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy.
Polegają one na napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży