W tym tygodniu dziecko zdobywa nowe umiejętności, na co pozwalają mu rozwijające się narządy zmysłów. Maluch czuje różne smaki dzięki licznym kubkom smakowym. Rozwój strun głosowych został już zakończony. Odruchy połykania i ssania stają się coraz wyraźniejsze. Maluch trenuje też mięśnie, gdyż dzięki większej ilości płynu owodniowego ma dużo więcej miejsca na poruszanie się.
Rozwój dziecka w 3 miesiącu ciąży
Wszystkie części ciała są na swoim miejscu - od małych palców u dłoni, po palce u stóp. Odległość między oczami uległa znacznemu zmniejszeniu. Tylko czoło jest jeszcze na tyle malutkie, że go nie widać. W kościach szczęki utworzyły się zawiązki zębów stałych. Na ciele dziecka pojawiły się zawiązki cebulek włosowych. Tworzą się także paznokcie. Maluch potrafi już poruszać palcem! Jego kciuk staje się ruchomy i znajduje się w pozycji przeciwstawnej do palca wskazującego. Kciuk może także zawędrować do buzi, co jest czasem widoczne w trakcie badania USG. Maluch staje się wrażliwy na bodźce zewnętrzne, np. na mocny dotyk reaguje gwałtownym ruchem całego ciała. Te ruchy płodu są jeszcze zbyt słabe, aby mama mogła je odczuwać. Reakcje dziecka polegają na tym etapie na unikaniu bodźców drażniących, dlatego już teraz staraj się zapewnić mu spokój. Dzieci w tym wieku zaczynają wykazywać osobnicze cechy zachowania, prawdopodobnie odziedziczone po rodzicach. Zaznacza się to szczególnie w wyrazie twarzy. Dziecko potrafi już otwierać i zamykać usta i cały czas uczy się połykać płyn owodniowy. Nerki podejmują swoją funkcję wydalniczą i produkują mocz, który jest zbliżony składem do płynu owodniowego. W tym tygodniu rozpoczyna się także rozwój móżdżku, który odpowiada za równowagę. Rozwinie się w pełni jeszcze podczas życia płodowego.
Dziecko jest już silniejsze, odporniejsze na ewentualne przechodzone przez ciebie infekcje w ciąży, gorączkę, czy zażywane lekarstwa. Nadal jednak uważaj na siebie i unikaj wszelkich potencjalnie nawet szkodliwych substancji.
Jak czuje się mama - samopoczucie w 3 miesiącu ciąży
Wraz z momentem, gdy kończy się pierwszy trymestr ciąży, mdłości ustępują, zmęczenie znika, ty masz coraz więcej siły i twoje samopoczucie zdecydowanie się poprawia. Może pojawić się natomiast wyostrzenie zmysłów. Na swoim brzuchu możesz dostrzec pionowy pasek o ciemnym zabarwieniu zwany linea nigra. Ten pasek nie jest oczywiście niczym niepokojącym. To zupełnie normalny objaw zaawansowanej ciąży, który pojawia się najczęściej w drugim lub trzecim trymestrze, a zniknie wkrótce po porodzie. W dwunastym tygodniu ciąży wysoki poziom estrogenów dodaje włosom sprężystości i połysku. Poczujesz stopniowy przypływ energii, a rosnący brzuszek powinien pozytywnie nastrajać i dodawać optymizmu. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że ryzyko nieprawidłowego rozwoju ciąży, w tym poronienia lub ciąży obumarłej, od tego momentu drastycznie spada.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży