Właśnie zaczynasz wkraczać w szósty miesiąc ciąży. Twoje dziecko wygląda już jak noworodek. Ma odpowiednie proporcje, a rysy twarzy przypominają niemowlę. Jest jednak zdecydowanie za wcześnie na życie poza organizmem mamy. Możesz teraz mieć problemy ze snem. Coraz większy brzuch uniemożliwiający znalezienie wygodnej pozycji i ucisk powiększającej się na pęcherz macicy, mogą spędzić sen z powiek niejednej przyszłej mamie.
Rozwój dziecka w 23 tygodniu ciąży
Twoje dziecko waży już ponad pięćset gramów, a przy wyprostowanych nóżkach ma około trzydziestu centymetrów. Jego skóra zaczyna produkować barwnik, który sprawia, że nabiera ona naturalnego koloru. Maluch jest ciągle bardzo szczupły i skóra luźno oplata jego ciało. To dlatego, że rośnie ona szybciej niż wypełniająca ją tkanka tłuszczowa. Nie martw się, dziecko szybko nadrobi te straty. Już wkrótce jego skóra napnie się, będzie gładka i przestanie być przezroczysta. Płuca dziecka wciąż się rozwijają, nie są jednak na tyle dojrzałe, by oddychać tlenem z powietrza. Maluch ćwiczy mięśnie potrzebne mu do oddychania wciągając przez nos do płuc wody płodowe i je wydalając.
W przypadku zakończenia ciąży w tym tygodniu nie mówimy już o poronieniu, lecz jest to poród przedwczesny. To tydzień uważany za granicę przeżywalności wcześniaków. Gdyby twoje dziecko przyszło na świat już teraz, miałoby szansę na przeżycie. Wszystko to dzięki obecnemu stanowi wiedzy medycznej oraz nowoczesnej aparaturze, którą obecnie dysponuje wiele szpitali.
Samopoczucie w 23 tygodniu ciąży
Macica stale się powiększa i obecnie przekracza już linię pępka, tym samym eksponując twój powiększający się brzuch. W ciąży zmienia się również twoja skóra i włosy. Zazwyczaj w drugim okresie ciąży włosy stają się grube i rosną dużo szybciej niż zazwyczaj. Cera jest promienna i zdrowa, a paznokcie są twarde i nie rozdwajają się. To skutek działania hormonów - estrogenów, dzięki którym stan włosów, skóry i paznokci poprawia się.
Możesz czuć się już nieco zmęczona i ociężała. Chciałabyś się wyspać, lecz niestety jest to coraz trudniejsze. Brzuch przeszkadza ci w znalezieniu odpowiedniej pozycji do spania. Nawet jeśli przed ciążą uwielbiałaś spać na brzuchu czy na plecach, teraz możesz o tym zapomnieć. Leżąc na wznak macica może uciskać naczynia, którymi doprowadzana jest krew wraz z tlenem do łożyska, może to powodować słabsze natlenienie twojego maleństwa. Staraj się teraz spać na boku, najlepiej lewym. W tej pozycji nic nie zakłóca prawidłowego krążenia, a dodatkowo wspierasz pracę swoich nerek. Aktywność twojego malucha jest teraz tak duża, że może cię wybudzać swoimi podskokami w brzuchu lub też utrudniać zasypianie. Dodatkowo macica, która teraz jest nad pęcherzem moczowym, sprawia, że twoje wizyty w toalecie mogą być bardzo częste.
Dziecko intensywnie rośnie, więc potrzebuje coraz więcej składników odżywczych, które pobiera z twojego organizmu. Obserwuj swoje samopoczucie. Jeśli odczuwasz zawroty głowy, jesteś często zmęczona i osłabiona, to mogą być objawy anemii. Anemia w ciąży zdarza się dosyć często, ale nie można jej lekceważyć. Zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego, który zleci ci wykonanie badań krwi. Jeśli wykażą one niedobory żelaza, lekarz zaproponuje suplementację odpowiednimi preparatami i podpowie jakie produkty żywnościowe spożywać i jak dostosować dietę w ciąży.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży