W dwudziestym drugim tygodniu ciąży twoje dziecko doskonali swoje zmysły: wzrok, słuch, smak i dotyk. Widzi światło pomimo półprzymkniętych powiek, nasłuchuje wszelkich odgłosów w jego pobliżu, połyka wody płodowe, łapie i ściska pępowinę, dotyka twarzy, a nawet ssie kciuk. Ciągle jest niezwykle ruchliwe, bo w brzuchu ma jeszcze sporo miejsca.
Rozwój dziecka w 22 tygodniu ciąży
W dwudziestym drugim tygodniu ciąży dziecko trzyma prosto głowę dzięki coraz mocniejszym mięśniom karku. Maluch, chociaż ma już rzęsy i brwi, to są one na razie pozbawione pigmentu, całkowicie białe. Cały czas dojrzewają narządy zmysłów dziecka. Jego powieki są jeszcze przymknięte Pomimo tego dziecko już teraz reaguje na jasne światło, ponieważ jego siatkówka odróżnia światło od ciemności. Zmysł słuchu nie jest jeszcze w pełni wykształcony, ale dziecko słyszy stłumione dźwięki twojego żołądka, bicie serca oraz twój głos. Głośne dźwięki wywołują objawy lęku – przyspieszone bicie serca oraz ruchy kończyn.
Wątroba doskonali swoją pracę - rozkłada bilirubinę, która powstaje w wyniku rozpadu czerwonych krwinek. Pozostałą jej część, z którą dziecko nie jest w stanie sobie poradzić, oddaje przez łożysko matce, aby została przetworzona przez jej wątrobę. Skóra malucha staje się mniej przeźroczysta, coraz grubsza i mniej pomarszczona.Gromadzi się pod nią coraz więcej tkanki tłuszczowej, która pomoże dziecku wytwarzać i utrzymywać ciepło w organizmie. Ten tłuszcz to tzw. brunatna tkanka tłuszczowa, która szybko przetwarzana jest na energię.
Samopoczucie w 22 tygodniu ciąży
W drugim trymestrze czujesz się zapewne zdecydowanie lepiej niż w pierwszym. Ustąpiły huśtawki nastrojów i drażliwość, a nudności i zmęczenie, które tak dokuczały na początku ciąży, odeszły w niepamięć. Rozpiera cię energia, twój brzuch rośnie, a ty możesz cieszyć się swoim odmiennym stanem. Często teraz możesz wyczuć regularne, rytmiczne podskoki w twoim brzuchu - to czkawka. Dziecko dzięki niej trenuje swój układ oddechowy i przeponę. Niestety ciąża rządzi się swoimi prawami i typowe objawy ciąży na tym etapie to:
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży