Twoje dziecko zaczyna reagować na dźwięki, światło i dotyk z zewnątrz. Zaczyna być świadome tego, że poza brzuchem mamy istnieje inny świat - słyszy go. Jego układ nerwowy jest coraz lepiej rozwinięty. Maluch jest w stanie bardziej kontrolować swoje ruchy, używa stawów, by uderzać i kopać, podkurcza palce i zaciska dłonie w pięści.
Rozwój dziecka w 19 tygodniu ciąży
Różne narządy i układy organizmu dziecka dojrzewają do pełnienia swoich funkcji, chociaż czasem jest to tylko szczątkowa aktywność. Układ pokarmowy może już wchłaniać wodę, niektóre substancje odżywcze i enzymy z płynu owodniowego. W jelicie cienkim obserwuje się ruchy powodujące przesuwanie przez nie połkniętych substancji. Przez jelito cienkie może już wchłaniać się cukier z płynu owodniowego do organizmu dziecka.
Jeśli w twoim brzuchu mieszka dziewczynka, jej układ rozrodczy jest już dobrze ukształtowany, a jajniki zawierają komórki jajowe. Jeśli okaże się, że to chłopiec, jego układ rozrodczy jest niemal w pełni ukształtowany. Jądra wydzielają testosteron, a moszna jest już zazwyczaj widoczna.
Dzięki intensywnemu rozwojowi zmysłów dziecko słyszy coraz lepiej. Życie w macicy wypełniają dźwięki, do których maleństwo się przyzwyczaja. Słyszy bicie twojego serca, przepływającą krew oraz inne odgłosy pochodzące z twojego ciała. Zaczynają docierać do niego również dźwięki pochodzące z zewnątrz. Dziecko uspokaja się słysząc głos mamy, innych domowników, muzykę, szum odkurzacza. Słysząc hałas, zwłaszcza nagły, może podskoczyć lub poruszyć się energicznie. Unikaj przebywania w hałaśliwych miejscach i zbyt głośnego słuchania muzyki, by niepotrzebnie nie przestraszyć malucha.
Samopoczucie w 19 tygodniu ciąży - kiedy widać brzuch w ciąży
Twój brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony i nie da się ukryć tego, że jesteś w ciąży. Nie mylisz się, jeśli wydaje ci się, że twoje buty przestały na ciebie pasować. W tym tygodniu mogą dokuczać ci obrzęki nóg w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ dodatkowe płyny gromadzą się w twoich łydkach i stopach, szczególnie jeśli długo stoisz. Relaksyna, hormon ciążowy, rozluźnia wiązadła łączące kości stóp sprawiając, że stopy stają się luźniejsze i szersze. Spuchnięte stopy to też rezultat dodatkowych kilogramów oraz zmian związanych z innym niż przed ciążą rozłożeniem masy ciała. Jeśli zauważyłaś, że puchną ci nogi, unikaj długiego stania oraz dużo pij. Inne objawy, które mogą ci towarzyszyć już do końca ciąży to: zgaga, zaparcia, zawroty głowy, skurcze mięśni nóg, trudności ze skupieniem uwagi, swędząca skóra na powiększającym się brzuchu, a także ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Uważaj na słońce. Zaledwie kilka słonecznych dni wystarczy, by na twojej twarzy pojawiły się ciemne plamy - głównie na policzkach, wardze i czole. Jest to tak zwana maska ciążowa lub ostuda, która spowodowana jest wzrostem produkcji barwnika – melaniny = przez obecne w skórze melanocyty. Dotyczy ona głównie brunetek.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży