W trzydziestym drugim tygodniu ciąży jesteś już z pewnością zmęczona i zniecierpliwiona swoim błogosławionym stanem. Termin porodu zbliża się wielkimi krokami i już niedługo twoje dziecko przyjdzie na świat. Maluch także zaczął przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia i prawdopodobnie ustawił się już główką w dół.
Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży
Twoje dziecko waży już prawie 2 kilogramy i ma ponad 40 centymetrów długości. Tkanka tłuszczowa stanowi już dziesiątą część jego wagi, dzięki temu maluch jest znacznie pulchniejszy i nabrał nieco krągłości. Dziecko ciągle doskonali umiejętności, które niezbędne będą mu po narodzinach - ćwiczy ruchy oddechowe, połyka wody płodowe i ssie swój kciuk.
Ruchy dziecka są mocno ograniczone przez brak miejsca wewnątrz macicy, mimo to maluch ciągle rozpycha się i kopie w brzuchu.
Układ oddechowy w dalszym ciągu rozwija się, a płuca wytwarzają surfaktant. Gdyby maluch urodził się już teraz, dzięki możliwościom współczesnej medycyny, miałby niemal stuprocentowe szanse na przeżycie i normalny rozwój. Mimo wszystko lepiej, aby bobas poczekał jeszcze kilka tygodni. Poród w trzydziestym drugim tygodniu to ciągle poród przedwczesny i niesie za sobą duże ryzyko.
Bardzo dobrze rozwinięty mózg oraz układ nerwowy sprawiają, że ruchy malucha są teraz bardziej płynne i skoordynowane. Dziecko potrafi też robić miny - krzywi się, uśmiecha, a nawet wystawia język. W swoim zachowaniu coraz bardziej przypomina noworodka.
Przez pierwsze sześć-siedem miesięcy dziecko zwykle znajduje się w pozycji pośladkowej tzn. pupa skierowana jest w dół. W ten sposób ma więcej miejsca na głowę, kończyny i tułów, które znajdują się w najszerszej części jamy macicy. Do tej pory maluch mógł przybierać dowolną pozycję i zmieniać ją kilka razy dziennie, gdyż był stosunkowo mały, aby móc sobie pozwolić na wykonywanie salt. W tym tygodniu większość dzieci ustawia się główką w dół i czeka cierpliwie w tym ułożeniu do dnia porodu. Jeśli twoje dziecko jeszcze tego nie zrobiło, ma czas do około trzydziestego szóstego tygodnia ciąży. Zdarzają się jednak sytuacje, w których obraca się kilka bądź kilkanaście dni przed porodem.
Jak się czuje mama - samopoczucie w 32 tygodniu ciąży
Od początku ciąży twoja macica zwiększyła się 500-krotnie, a jej dno znajduje się w połowie odległości między pępkiem a mostkiem. Takie dolegliwości jak zgaga, obrzęki, problemy z oddychaniem, ból pleców czy ciągłe wizyty w toalecie są codziennością w 8 miesiącu ciąży.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu również może stać się problemem na tym etapie. Pamiętaj o tym, jak istotne jest ćwiczenie mięśni Kegla, które pozwolą ci kontrolować oddawanie moczu i wzmocnią mięśnie dna macicy.
Niezwykle ważne jest, by umieć rozróżnić te zwyczajne dolegliwości ciążowe od tych niepokojących. Obserwuj wszelkie sygnały, jakie wysyła twoje ciało. Obrzęki kończyn i twarzy, wzrost ciśnienia tętniczego, ból brzucha, mdłości oraz bóle głowy mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym - groźnym zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka.
Być może w trzydziestym drugim tygodniu ciąży twój lekarz zdecyduje, że wizyty kontrolne odbywać się będą co dwa tygodnie, a w ostatnim miesiącu nawet co tydzień. Dzięki temu będzie w stanie sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo i czy nie dzieje się nic niepokojącego.
8 miesiąc ciąży to dobry moment na wybór szpitala do porodu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, wybierz szpital, w którym chciałabyś rodzić. Sprawdź, co przyda ci się w danej placówce, zazwyczaj rzeczy dla twojego dziecka potrzebne są jedynie w dniu wypisu.
Skurcze Braxtona-Hicksa, które być może odczuwasz od pewnego czasu, stają się regularne oraz bardziej intensywne, mogą być nawet bolesne, a ty masz wrażenia jakby silne ręce zaciskały się wokół twojego brzucha. Skorzystaj z okazji występowania przedporodowych skurczów, żeby ćwiczyć relaksację i naturalne techniki uśmierzania bólu. W pierwszej ciąży możesz mieć problem z odróżnieniem tych skurczów od prawdziwych porodowych. Jeśli po zmianie pozycji, odpoczynku i ciepłej kąpieli skurcze nie ustępują, zgłoś się do szpitala i sprawdź, czy nie rozpoczęła się akcja porodowa.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży