W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży twoje dziecko intensywnie rośnie i przybiera na wadze nawet dziewięćdziesiąt gramów tygodniowo. Dziecko rośnie, a przestrzeń wokół niego zmniejsza się, dlatego nie może już tak swobodnie koziołkować. W dalszym ciągu wierci się, rusza rękami i nogami, ćwiczy mimikę, tworzy też schematy ruchowe. W tym tygodniu dokonują się ważne zmiany w rozwoju psychomotorycznym dziecka.
Rozwój dziecka w 26 tygodniu ciąży
Twoje dziecko nieustannie gromadzi tkankę tłuszczową, która potrzebna będzie mu po narodzinach do utrzymania stałej temperatury ciała. Ruchy dziecka są w pełni skoordynowane, a na określone dźwięki czy głosy reaguje w sposób przewidywalny. Możesz też zauważyć, że odwzajemnia twój dotyk. Gdy dotkniesz lub pogłaskasz swojego brzucha może odpowiedzieć mocniejszym ruchem. Na jego zachowanie zdecydowanie wpływają bodźce docierające z zewnątrz, na które jest już bardzo wrażliwe. Maluszek otwiera oczy, jednak szybko je zakrywa rączkami, gdy widzi mocne światło. Dziecko w brzuchu nieustannie ćwiczy. Uczy się chwytać, ciągnie i ściska pępowinę. W dalszym ciągu intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powiększa się mózg. Wykonywane przez nie ruchy angażują różne ośrodki mózgowe, wzmacniają wybrane połączenia nerwowe i powstające schematy ruchowe. Dojrzewają właśnie komórki mózgowe odpowiedzialne za świadomość. Zwiększają się umiejętności dziecka związane z zapamiętywaniem, uczeniem się i poruszaniem.
Płuca to ostatni z narządów, który nie funkcjonuje na tyle dobrze, by dziecko mogło bez przeszkód żyć poza organizmem mamy. Ciągle wytwarzają one substancję zwaną surfaktantem, która zabezpiecza pęcherzyki płucne przed sklejaniem i dzięki niemu pęcherzyki nawet nie wypełnione powietrzem nie zapadną się.
Samopoczucie w 26 tygodniu ciąży
Kończy się powoli drugi trymestr ciąży. Mogłaś już przytyć od jej początku od 7 do 10 kilogramów. Być może doskwierają ci już dolegliwości w ciąży typowe dla ostatniego etapu takie jak bóle kręgosłupa, obrzęki i skurcze nóg, hemoroidy, a także nietrzymanie moczu.
Twoje piersi robią się pełniejsze i niektóre przyszłe mamy mogą zauważyć żółtawą, gęstą wydzielinę z piersi - to siara, pierwszy pełnowartościowy pokarm. Często zdarza się, że pierwsze mleko pojawia się na długo przed porodem i jest to objaw zupełnie naturalny.
Na tym etapie ciąży warto pomyśleć o szkole rodzenia. Taka szkoła rodzenia to bardzo dobry pomysł szczególnie, gdy jest to twoje pierwsze dziecko. Na zajęciach dowiesz się wielu ciekawych rzeczy dotyczących ciąży, noworodka, porodu czy też połogu. Położne będą starały się odpowiedzieć na każde twoje pytanie i rozwieją ewentualne wątpliwości. Jeśli wybierzesz szkołę rodzenia w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, będziesz miała okazję bliżej przyjrzeć się oddziałowi położniczemu, zobaczysz sale porodowe i oswoisz się z tym miejscem.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży