15 tydzień ciąży: pojawienie się włosów

15 tydzień ciąży: pojawienie się włosów

Maleństwo waży około osiemdziesiąt gramów i ma już prawie dziesięć centymetrów długości. Jego skóra jest jeszcze bardzo cienka i widać prześwitujące przez nią naczynia krwionośne. Całe ciało dziecka pokryte jest meszkiem płodowym, zwanym lanugo, który jest początkiem owłosienia.

Rozwój dziecka w 15 tygodniu ciąży

Dziecko rozwija się bardzo szybko zarówno pod względem masy ciała, jak i długości. Maluszek zaczyna nabierać kształtów Od piętnastego tygodnia ciąży rozpoczyna się bowiem magazynowanie tkanki tłuszczowej, która zaczyna powstawać w dole pleców i na pośladkach. Kończyny górne i dolne wydłużają się, przy czym nogi stają się wyraźnie dłuższe od rąk. Mocne kości, coraz lepiej rozwinięte mięśnie i duża swoboda ruchów sprawiają, że już niedługo poczujesz obecność swojego dziecka. Niektóre kobiety pierwsze takie ruchy czują już między czternastym a szesnastym tygodniem ciąży. To najczęściej szczupłe panie, które już wcześniej urodziły dziecko. Większość kobiet zaczyna odczuwać ruchy płodu między dwudziestym a dwudziestym drugim tygodniem ciąży.

Skóra twojego dziecka jest jeszcze bardzo cienka, pomarszczona, ma barwę czerwoną lub różową i widać przez nią formujący się układ naczyniowy. Na jej powierzchni pojawia się lanugo. Czym jest lanugo? Jest to meszek płodowy, który jest początkiem owłosienia. Dziecko najczęściej rodzi się z włosami płodowymi. Jednak  przed narodzinami w większości zanikają i pozostaje jedynie ich część, zwykle na główce noworodka. Jeśli masz w sobie geny odpowiedzialne za kolor czarny, to włosy i komórki mieszków włosowych twojego dziecka zaczynają wytwarzać ciemny pigment.  A jaki kolor włosów będzie miało dziecko? To jest ciągle wielka niewiadoma. Może zdarzyć się tak, że choć rodzice mają ciemne włosy i gen barwy ciemnej jest dominujący, to dziecko będzie miało włosy jasne. Dlaczego? Nauka wyjaśnia, że każde z rodziców mogło mieć jasnowłosego przodka, są więc nosicielami recesywnego genu jasnych włosów. W takim przypadku istnieje 25% szans, że w chwili zapłodnienia połączą się te dwa geny i potomek będzie blondynem. Zdarza się, że maluch obdarzony jest wyjątkowo bujnym owłosieniem. Często jednak to tylko lanugo, które po kilku tygodniach zniknie i na jego miejscu pojawi się właściwe owłosienie.

Narządy wewnętrzne nieustannie doskonalą swoje funkcje. Wątroba zaczyna produkować żółć, która przechodzi do jelit i zmienia zabarwienie formującej się pierwszej kupki zwanej smółką. Narządy wewnętrzne zaczynają powoli zmieniać swoje miejsce na docelowe, ale przed nimi jeszcze długa droga. Jądra wędrują do moszny, a jajniki do miednicy mniejszej. Dziecko zaczyna wdychać i wydychać płyn owodniowy do maleńkich zawiązków płuc. Początkowe ruchy oddechowe dziecka mogą wywołać delikatne czkawki. Uważa się, że od tego momentu dziecko może słyszeć różne dźwięki dochodzące z zewnątrz, na które może reagować kopaniem lub częstszymi i silniejszymi ruchami.

Samopoczucie w 15 tygodniu ciąży

Zgaga w ciąży jest typową dolegliwością, szczególnie na tym etapie. W wyniku działania hormonów ciążowych kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku, co powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle i klatce piersiowej. Dodatkowo proces trawienia zwalnia i przebiega dwukrotnie dłużej niż normalnie. Jak temu zaradzić? Warto zadbać o to, by dieta w ciąży była odpowiednia. Jedz powoli i przeżuwaj każdy kęs starannie, aby odciążyć żołądek. Posiłki powinny być częste, a porcje niewielkie. Trzeba koniecznie ustalić, które potrawy wywołują zgagę i wykluczyć je z menu. Najczęściej są to napoje gazowane, fasola, hot dogi, owoce cytrusowe, potrawy pikantne i tłuste. Co zrobić, kiedy już zgaga cię dopadnie? Nie kładź się. W pozycji pionowej dolegliwości będą zdecydowanie mniejsze. Ciąża ma też swoje widoczne zalety. Efektem ubocznym, jakie mają hormony w ciążowy, jest doskonała forma twoich włosów i paznokci, które są teraz świetnie odżywione. Zwykle w trakcie ciąży włosy mniej wypadają, zyskują na objętości. W przypadku niektórych kobiet włosy mniej się przesuszają, innych mniej przetłuszczają. Włosy kręcone mogą się nieco wyprostować, proste zacząć się kręcić. W trakcie ciąży może także pojawić się więcej włosów w miejscach niepożądanych np. na twarzy czy podbrzuszu. Wszystkiemu winny jest męski hormon, który produkujesz w ciąży.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: