Podczas dziewiątego tygodnia ciąży Twoje maleństwo rośnie bardzo szybko, każdego dnia jest większe o milimetr. Cały czas rozwijają się jego narządy wewnętrzne. Chociaż płeć dziecka określona jest już w momencie zapłodnienia, to właśnie teraz przyszedł czas na jej ujawnienie. Od tego tygodnia u chłopców i dziewczynek zaczynają się wykształcać narządy płciowe, które są jednak jeszcze niewidoczne w badaniu USG.
9 tydzień ciąży – wielkość płodu
Maluszek ma teraz około 2-3 cm, a jego ciało pokryte jest delikatnym meszkiem zwanym lanugo. Tułów dziecka wydłuża się i prostuje. W tym stadium rozwoju paluszki rąk są dokładnie rozwinięte, chociaż łączy je jeszcze błona. Pierwsze ruchy dziecka są delikatne, ale dają się zauważyć podczas badania USG. Cały czas rozwija się mózg dziecka. Z pęcherzyków mózgowych, które wykształciły się w szóstym tygodniu ciąży, tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony oraz tyłomózgowie, gdzie mieści się m.in. ośrodek oddechowy. Pojawia się odbyt i rozwija się układ pokarmowy. Zachodzi dalszy rozwój płodu i różnicowanie takich narządów, jak wątroba, tarczyca czy nadnercza. Dziecko połyka wody płodowe, dlatego od czasu do czasu może pojawić się u niego czkawka, która będzie występowała nieregularnie przez całą ciążę.
9 tydzień ciąży – USG
Do tej pory chłopcy i dziewczynki mieli jednakowe komórki i gruczoły płciowe. Właśnie teraz maluch zaczyna pokazywać czy jest chłopcem, czy dziewczynką. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek jajniki. Wraz z końcem trzeciego miesiąca pojawią się zewnętrzne narządy płciowe, więc badanie USG będzie mogło ujawnić płeć dziecka. Chłopcy często już teraz rozpoczynają produkcję testosteronu.
9 tydzień ciąży – objawy i samopoczucie
W dalszym ciągu możesz odczuwać poranne nudności, których intensywność może być teraz bardzo duża. Dopiero za kilka tygodni dolegliwości te całkiem ustąpią. Coraz częściej też mogą pojawiać się zachcianki pokarmowe. Za te zmiany odpowiedzialny jest wysoki poziom hormonów w twoim organizmie. Oprócz tych przykrych dolegliwości, mają one dobry wpływ na stan skóry i włosów.
O czym należy pamiętać?
Jeśli nie wykonałaś jeszcze badania USG, to przyszedł na to najlepszy moment. Przyjmuje się, że podczas niepowikłanej ciąży całkowicie wystarczające jest trzykrotne wykonanie badania ultrasonograficznego. Do jedenastego tygodnia ciąży USG przeprowadza się sondą dopochwową. W drugim i trzecim trymestrze ciąży z reguły wykonuje się badanie USG jamy brzusznej. Przed upływem trzynastego tygodnia i szóstego dnia ciąży powinno zostać wykonane tzw. USG genetyczne.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży