11 tydzień ciąży: pierwsze badanie USG

11 tydzień ciąży - pierwsze badanie USG

Najważniejszy okres rozwoju dziecka zbliża się ku końcowi. Nadszedł najlepszy czas, aby podejrzeć, co dzieje się z twoim maluszkiem. Zaleca się, aby USG  genetyczne było wykonane między jedenastym a czternastym tygodniem ciąży. To bardzo ważne i całkowicie bezpieczne dla dziecka badanie pozwala wstępnie ocenić budowę płodu i wykluczyć, a czasem wykryć, najcięższe wady rozwojowe.

Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży

Właśnie w tym tygodniu wykształcają się zęby mleczne dziecka, powstają zębodoły w szczęce i żuchwie. Rozwój zębów u dziecka jest związany z wytwarzaniem zębiny i szkliwa, a to wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości wapnia i składników mineralnych. W jedenastym tygodniu ciąży rozwijają się również meszki włosowe i łożyska paznokci. Dziecko ma już swoje unikalne linie papilarne. Cały czas trwa rozwój krtani, płuc, żołądka, wątroby, trzustki oraz jelit. Wszystkie narządy osiągają gotowość do podjęcia swoich funkcji. W jamie brzusznej dziecka tworzą się jelita. Błona śluzowa wyścielająca jelita fałduje się, wskutek czego powierzchnia odgrywająca rolę w trawieniu i wchłanianiu pokarmu znacznie się powiększa. Pokarm przyjmowany przez człowieka musi ulec rozdrobnieniu i strawieniu przez enzymy zawarte w żołądku i jelitach. Organizm matki wyręcza na razie dziecko w tych czynnościach i dostarcza substancji odżywczych już w takiej postaci, że mogą być one przyswojone przez płód i wykorzystane do budowy komórek. Maluch jednak cały czas przygotowuje się do czynności trawiennych i przejęcia ich od mamy. Przed nim ogromna praca, ponieważ w chwili urodzenia będzie mieć około dwadzieścia milionów gruczołów do wydzielania wszystkich niezbędnych enzymów.

Jak czuje się mama - samopoczucie w 11 tygodniu ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży twój brzuch uwypukla się nad spojeniem łonowym. Zwiększa się objętość krwi w organizmie, wskutek czego możesz zacząć się rumienić lub zauważysz wzrost temperatury ciała. Zwiększony metabolizm w ciąży sprawia, że twój organizm będzie spalał teraz kalorie znacznie szybciej niż do tej pory. Możesz również szybciej się pocić  lub odczuwać większe pragnienie.

Dieta wysokobiałkowa w ciąży- dieta dla kobiet w ciąży

Przez cały okres ciąży należy dostarczać do organizmu odpowiednie ilości wapnia wraz z pożywieniem. Dieta kobiet w ciąży musi więc być starannie dobrana i bogata w wapń. Jest on potrzebny do prawidłowej budowy kośćca i zębów dziecka. Dobrym źródłem wapnia, oprócz produktów nabiałowych, są warzywa. Większość warzyw ma go bowiem tyle, że gdyby stosować dietę w ciąży opartą wyłącznie na warzywach i owocach, dostarczałoby się go do organizmu więcej niż przy diecie opartej na produktach mlecznych. Co więcej, warzywa mają fosforany, witaminę K i witaminę C niezbędne do tego, żeby wapń przyswoić. Istnieje wiele produktów roślinnych, które mogą być pełnowartościowym źródłem wapnia. Są to ciemnozielone warzywa, takie jak brokuły, jarmuż, sałata, kapusta, natka pietruszki czy rzeżucha. Bogate w wapń są także suszone owoce, np. figi, daktyle, orzechy (zwłaszcza migdały i orzechy brazylijskie) oraz nasiona, takie jak sezam (sporządzana z niego pasta tahini zawiera aż 680 mg wapnia w 100 g). Dla właściwej podaży wapnia warto sięgać również po warzywa strączkowe, takie jak soja, fasola, groszek, bób, soczewica oraz tofu.

Pamiętaj!

USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne, które wykonuje się od jedenastego tygodnia do trzynastego tygodnia i szóstego dnia ciąży. Badanie to pozwala  ocenić, jak wysokie jest ryzyko wad genetycznych u dziecka, takich jak zespół Downa, Pateau czy Edwardsa. Pozwala też wykryć wady wrodzone serca, wady rozwojowe cewy nerwowej oraz rozszczep podniebienia.
USG genetyczne płodu jest wykonywane głowicą przezbrzuszną, a tylko w przypadku znacznej otyłości głowicą przezpochwową. Obejmuje wstępną ocenę wszystkich narządów płodu, ale przede wszystkim ocenia przezierność karku (NT- ang. nuchal translucency) oraz obecność kości nosowej (NB – ang. nasal bone).

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: