Maluch znacznie urósł w dziewiątym tygodniu. W tym momencie zwinięty w kłębek osiąga długość mniej więcej 3 cm i waży około 5 gramów. Przez cały czas odbywa się dynamiczny rozwój i doskonalenie funkcji układów i narządów wewnętrznych. Twoje dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży, czyli osiem tygodni po zapłodnieniu, oficjalnie przestaje być zarodkiem, a staje się płodem. Przypomina już miniaturowego człowieka.
Rozwój dziecka w dziesiątym tygodniu ciąży
Swoją pracę ciągle doskonalą narządy wewnętrzne. Żołądek wytwarza soki trawienne, a nerki większe ilości moczu. Mięśnie przewodu pokarmowego są już na tyle rozwinięte, aby dzięki swoim skurczom przesuwać pożywienie. Następuje też szybki rozwój mózgu. Jego zasadnicze części są już ukształtowane, a mózg osiągnął prawie ten stopień wykształcenia, jaki będzie miał w chwili urodzenia. W trakcie 10-tego tygodnia ciąży powstaje trzykrotnie więcej połączeń między mięśniami i nerwami niż w poprzednim tygodniu. Rozwija się układ oddechowy, a w błonie śluzowej pokrywającej tchawicę i oskrzela powstają gruczoły produkujące śluz. Rozwijają się stawy kolanowe i skokowe oraz malutkie łokcie. Następują pierwsze ruchy dziecka, między innymi dziecko wykonuje ruchy rękami i nogami, a także porusza klatką piersiową. Cały czas doskonali się układ krwionośny malucha. Krwinki, które były wytwarzane w pierwszym miesiącu poza jego ciałem, a w drugim miesiącu w śledzionie i w wątrobie, zaczynają teraz powstawać w szpiku. Tak będzie już przez całe życie. Zastawki serca są również na swoim miejscu, więc między dziesiątym a dwunastym tygodniem ciąży możesz podczas wizyty u lekarza usłyszeć jego szybkie bicie. Serce dziecka bije dwukrotnie szybciej od serca mamy (uderza teraz 120-160 razy na minutę). Nie należy się martwić, jeśli podczas badania nie słychać jeszcze bicia serca maluszka. Niektóre dzieci nie dostarczają swoim rodzicom tej radości, aż do czternastego tygodnia ciąży, szczególnie jeśli wyliczenia terminu porodu nie są dokładne lub jeśli przeszkadza w tym ułożenie dziecka.
Jak czuje się mama - jak zmienia się ciało w ciąży
Organizm kobiety zmienia się, aby być gotowym do nowej roli. Piersi przygotowują się do karmienia i powiększają się. Będą stawały się coraz pełniejsze, cięższe i najprawdopodobniej coraz wrażliwsze. Większa ilość tkanki gruczołu sutkowego potrzebuje zwiększonej dostawy krwi, więc tuż pod skórą może pojawić się wyraźna sieć naczyń żylnych przypominająca pajęczynę. W trzecim miesiącu ciąży coraz trudniej zmieścić się w ulubione spodnie czy dopiąć spódnicę. Możesz znajdować się teraz dokładnie pomiędzy rozmiarami.
Dotychczasowe ubrania są już zbyt ciasne, a następne rozmiary jeszcze zdecydowanie za luźne. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie lub pożyczenie spódnic lub spodni większych o jeden rozmiar, za wcześnie jeszcze na ubrania ciążowe. Wiele kobiet odczuwa w tym czasie skurczowe bóle miednicy umiejscowione bocznie, mimo że ciąża jest jeszcze niewidoczna. To dlatego, że wiązadła macicy rozciągają się. Te bóle miną wraz ze wzrostem dziecka.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży