Dziecko rośnie teraz wolniej niż w trakcie ostatnich kilku tygodni. Nadal przyrasta jego masa ciała, która do porodu powiększy się ponad piętnastokrotnie. Układy i narządy doskonalą swoją pracę, a maluch każdego dnia pracuje nad nowymi umiejętności. Niektóre z nich mogą cię naprawdę zaskoczyć np. ziewanie, czkanie czy robienie min.
Rozwój dziecka w 17 tygodniu ciąży
Niektóre narządy wewnętrzne dziecka podejmują pracę, inne przygotowują się dopiero do niej. Chociaż dziecko wyposażone jest już we wszystkie narządy konieczne do oddychania, to w tym momencie, gdyby doszło do porodu, nie mogłoby jeszcze samodzielnie oddychać. Pracuje już układ krążenia i moczowy, a układ pokarmowy funkcjonuje w podstawowy sposób. Poszczególne odcinki kończyn dolnych osiągają docelowe proporcje. Nadal rozwija się głowa i twarz. Dużo dzieje się teraz w ciele twojego malucha. Gdy dziecko połyka płyn owodniowy, trafia on do szybko rozwijającego się przewodu pokarmowego, a to często wywołuje czkawkę. Maluch czasem czka tak intensywnie, że możesz to już teraz poczuć. Czkawka u dziecka powoduje rytmiczne wstrząsy w jamie brzusznej mamy co kilka sekund. Zjawisko to nie powinno niepokoić, towarzyszy ono zwiększonej aktywności ruchowej malucha i ustępuje zwykle po około pół godziny. Na tym etapie ciąży dziecko jest bardzo aktywne. Porusza się swobodnie w płynie owodniowym, kopie, dotyka palców stóp i porusza rękami w pobliżu twarzy i głowy. Może wykonywać silny chwyt dłonią, co wskazuje na znaczny rozwój jego mięśni, koordynacji ruchów oraz istnienie wyraźnego odruchu chwytnego. Okresy silnych ruchów przeplatają się z okresami spokoju, kiedy dziecko zapada w drzemkę. Pojawia się rytm snu podobny do tego, który obserwuje się u noworodka. Mama wyczuwa zwykle, kiedy maluch zmienia pozycję i dąży do wygodnego ułożenia się. Dzięki nowoczesnym technikom monitorowania ciąży możemy podpatrywać co robi dziecko w brzuchu mamy. Naukowcy z Uniwersytetu Durham zaobserwowali, że dzieci potrafią ziewać nawet sześć razy w ciągu godziny. Okazuje się, że ma to niebagatelne znaczenie dla jego rozwoju. Przeprowadzone badania dowiodły, że podczas ziewania dziecko rozwija swój mózg.
Samopoczucie w ciąży - dieta w ciąży
Do tej pory mogłaś przytyć 3-4 kg. Aby przyrost wagi był prawidłowy, a dziecko dostawało odpowiednią ilość potrzebnych składników odżywczych, pamiętajo zróżnicowanej diecie. Jeśli jednak okaże się, że czegoś ci brakuje, twój organizm może sam o tym sygnalizować w postaci np. skurczów mięśni. Bardzo możliwe, że brakuje wtedy w diecie potasu, magnezu lub wapnia. W takim wypadku przeanalizuj skład swoich posiłków i wzbogać jeo naturalne źródła tych pierwiastków. Bardzo pomocne w wielu przypadkach mogą okazać się naturalne suplementy w ciąży.
W twoim ciele zachodzi duża zmiana hormonalna. W pierwszej połowie ciąży układ hormonalny pracował jak szalony produkując hormony potrzebne mamie i dziecku. W drugiej połowie ciąży łożysko jest już na tyle rozwinięte, że w większości przejmuje produkcję hormonów. Dzięki temu huśtawka emocjonalna uspokaja się, a ten etap ciąży wypełniony jest pozytywnymi emocjami i mniejszą dawką zmartwień.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa
Fot. Science Photo Library/East News
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie
Ciąża tydzień po tygodniu
I TRYMESTR
II TRYMERSTR
III TRYMESTR
1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży