Wszechobecny internet kusi dziecko ciekawymi grami, filmami i kontaktem z rówieśnikami, gdy wraca ze szkoły do domu. Zasiadając przed monitorem zapomina o całym świecie, angażując się w wirtualne gry, dyskusje lub filmy. Czasami jednak zabawa taka może być niebezpieczna.
Aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka w internecie, zacznijmy od kontroli rodzicielskiej. W żadnym innym miejscu zasada ograniczonego zaufania nie jest tak bardzo wskazana jak w internecie, ponieważ sieć ta pełna jest... obcych ludzi. Aby mieć pewność, że nic naszemu dziecku nie grozi, skorzystajmy z możliwości zablokowania adresów, które z gruntu uznamy za ryzykowne i jasno określmy na jakie strony nasze dziecko może wchodzić. W trosce o bezpieczeństwo pociechy wyjaśnijmy, że absolutnie zakazane jest kontaktowanie się z obcymi osobami, a wszelkie próby zaczepek powinno nam natychmiast sygnalizować. Zadajmy sobie także trud sprawdzenia, jakiego typu gry absorbują jego uwagę. Unikajmy tych, które są odrealnione i epatują przemocą, w ich miejsce wybierając edukacyjne, zręcznościowe albo takie, które rozwijają kreatywność.
Wielu rodziców traktuje kontakt z komputerem pobłażliwie i lekkomyślnie. Nie zastanawiają się nad tym, jakie konsekwencje wiążą się ze zbyt dużą ilością czasu spędzanego przez dziecko w sieci, ponieważ zajęte grą czy czatowaniem dziecko, nie zajmuje ich pytaniami, nie oczekuje nieustannej uwagi i nie angażuje w dodatkowe zadania. Postawa taka jest… z gruntu zła. Pamiętajmy, że surfowanie i gry uzależniają. Nieodpowiednio dobrane sprawią także, że nasze dziecko straci kontakt z rzeczywistością, a przede wszystkim z nami, reagując na wszelkie zakazy korzystania z komputera ogromnym niezadowoleniem, a nawet agresją.
Mając codzienny kontakt z mediami i oglądając doniesienia o kolejnych tragediach, dołóżmy wszelkich starań, aby przygoda naszego dziecka z siecią była nie tylko ekscytująca, ale również wartościowa i… zdrowa dla oczu.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.