Przygotowania do porodu to nie tylko wizyty w szkole rodzenia, konsultacje lekarskie czy zgłębianie poradników dla przyszłych mam, które dostarczają niezbędnych informacji. To także wiele bardziej przyziemnych czynności, jak na przykład wybieranie koszuli do porodu. Ta decyzja jest bardziej istotna niż mogłoby się wydawać, może bowiem przesądzić o naszym komforcie. Z tego powodu warto pomyśleć o specjalnej koszuli do porodu – ładnej, wygodnej i, co najważniejsze, funkcjonalnej.
Czym kierować się, wybierając koszulę do porodu?
Chociaż wybór ten jest kwestią bardzo indywidualną, warto zapoznać się z kilkoma wytycznymi, które pomogą znaleźć właściwy model. Oto kilka cech, które powinna posiadać dobra koszula do porodu:
Długość: Koszula nie powinna sięgać dalej niż do kolan, ponieważ dłuższa mogłaby przeszkadzać w akcji porodowej zarówno lekarzom i położnym, jak i samej mamie. Nie może być jednak zbyt krótka. W szpitalu, nawet podczas rozpoczętej już akcji porodowej, kobieta czasem potrzebuje wstać, przejść się po sali, wyjść do toalety, dlatego jeśli nie chce czuć się skrępowana, powinna zadbać o to, aby koszula sięgała do połowy uda.
Fason: Do wyboru są koszule rozpinane lub nie, z zakładkami na piersiach, które ułatwiają późniejsze karmienie noworodka, szpitale oferują także jednorazowe koszule do porodu. Na pewno należy pamiętać o tym, by wybrać model z odpowiednią przestrzenią na brzuch ciążowy. To na co również warto zwrócić uwagę, to dekolt. Powinien być głęboko wycięty, by umożliwić przystawianie noworodka do piersi oraz tzw. kangurowanie, czyli bezpośredni kontakt "skóra do skóry" matki i dziecka tuż po porodzie.
Materiał: Koszula powinna być wykonana z naturalnych włókien, które zapewnią prawidłową cyrkulację powietrza i są przyjazne dla skóry. Sztuczne materiały, choć mogą się wydawać atrakcyjne, chociażby ze względu na to, że nie pojawiają się na nich zagniecenia, zazwyczaj są mniej przyjazne w użytkowaniu – mogą na przykład powodować podrażnienia i większą potliwość wynikającą ze słabej przepuszczalności powietrza.
Cena: Pamiętajmy, że strój młodej mamy podczas porodu będzie musiał wiele przejść, być może po całej akcji trzeba będzie go po prostu wyrzucić. Dlatego też lepiej nie inwestować w drogie egzemplarze.
Jednorazowa koszula do porodu czy własna?
Na oddziałach położniczych w szpitalach powinny być jednorazowe koszule do porodu. Nie każda kobieta będzie jednak chciała z nich skorzystać, ponieważ lekko prześwitujący materiał i obszerny krój nie dają takiego poczucia komfortu jak własna koszula nocna. Wiele pań korzysta jednak z tego rozwiązania – po zakończonej akcji porodowej można taki strój wyrzucić do kosza i dopiero wtedy przebrać się we własną, wygodną koszulę. Jeżeli jednak od początku wolimy mieć na sobie własną odzież, bo uważamy, że będziemy się dzięki temu lepiej czuć, właśnie to rozwiązanie należy wybrać. Niektóre kobiety rodzą w koszuli, której używały podczas ciąży, jest to dla nich miły, domowy akcent, dzięki któremu mniej stresują się w trudnej sytuacji.
Koszula nocna dla kobiet w ciąży, do porodu oraz dla karmiących mam
Po porodzie i tak zapewne będziemy potrzebować przebrać się w coś suchego i świeżego. Do szpitala spakować należy więc także koszulę, którą wykorzystamy, gdy maluszek będzie już na świecie. Należy pamiętać, by taka koszula ułatwiała karmienie piersią.
Koszula nocna dla matek karmiących sprawdzi się zarówno w trakcie w ciąży, porodu, jak i podczas opieki nad noworodkiem. Wykonana z miękkiej i delikatnej bawełny ma odpowiednią długość oraz ułatwia dostęp do piersi. Ciemny, granatowy kolor może być atutem – ewentualne plamy nie będą widoczne, można więc korzystać z niej nawet jakiś czas po urodzeniu dziecka. Jeżeli wybierzemy koszulę z wysokiej jakości bawełny organicznej, sprawdzi się ona zarówno w trakcie całej ciąży (marszczenie na brzuchu pozwala materiałowi idealnie dopasować się do rosnącego brzuszka), jak i na etapie wczesnego macierzyństwa. Naturalna tkanina niweluje ryzyko uczulenia i alergii, jest przy tym niezwykle miła w dotyku, a zakładki na piersiach zapewniają wygodne i dyskretne karmienie dziecka.
Kierując się powyższymi wskazówkami, młoda mama może wybrać taki strój, w którym będzie czuć się najbardziej komfortowo. W tym wyjątkowym dla całej rodziny dniu, ładne i wygodne ubranie może dodać rodzącej kobiecie pewności siebie, pozwalając skupić się na tym, co najważniejsze.
Oprac. Grażyna Zaborska