Wspólne czytanie książek wraz z rodzicami to jedne z tych momentów, które pamięta się do końca życia. Maluszki uwielbiają słuchać głosu mamy i taty, ale aby skutecznie przyciągnąć ich uwagę, warto wybrać odpowiednią lekturę. O ile starsze dzieci chętnie posłuchają baśniowych historii, wybór książki dla dwulatka nie jest taką prostą sprawą. Ważne jest to, by odpowiednio dobrać treść i tematykę. Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając książkę dla dwuletniego dziecka?
Przed zakupem książki dla malucha zwróćmy uwagę nie tylko na treść i szatę graficzną. Równie ważne jest także to czy książka jest praktyczna. Co to oznacza? Przede wszystkim, chodzi o to, aby książka przetrwała starcie z dwuletnim czytelnikiem i była wygodna w użyciu dla małych rączek. Grube tekturowe strony, większe formaty czy elementy wzbudzające dodatkowe zainteresowanie, takie jak dźwiękowe przyciski czy trójwymiarowe postaci – wszystko to zostało zaplanowane po to, by umilić czas spędzony z lekturą. Jeżeli chodzi o treść, wybierajmy te propozycje, w których opowieść zawarta jest głównie w obrazkach – nawet jeżeli tekstu jest niewiele, można godzinami snuć opowieść o przedstawionych bohaterach, zadawać dziecku pytania co robi dana postać, gdzie idzie, czemu, co dalej. Sprawdzą się także proste, zabawne rymowanki, które maluch łatwo podchwyci i będzie recytował i śpiewał razem z rodzicami. Chodzi przede wszystkim o to, by tekst i tematyka książeczki była bliska maluszkowi i nie sprawiało mu problemu zrozumienie treści i przekazu.
Co mamy do wyboru? Opowiadania, bajki i baśnie, wiersze, a także książki przekazujące dzieciom wiedzę o otaczającym je świecie, np. słowniczki obrazkowe, czy książki tematyczne o zwierzętach, wizycie u lekarza lub o dniu spędzonym w przedszkolu – na brak różnorodności raczej nie da się narzekać. Możemy wybrać klasyczne, ilustrowane książeczki, książeczki dźwiękowe, z otwieranymi lub przesuwanymi okienkami, z dołączoną grą, książki obrazkowe, z rozkładanymi, trójwymiarowymi elementami, czy też takie, w których trzeba coś odnaleźć, narysować, nakleić. Do wyboru mamy twarde i miękkie kartki, książki w formie harmonijek. Możemy znaleźć także książeczki przeznaczone do oglądania w kąpieli, wykonane z materiału, o różnych fakturach, z dołączonymi gryzakami, piszczałkami czy grzechotkami dla najmłodszych czytelników.
Na jakie książki zdecydować się w przypadku dwulatka? Aby ułatwić wybór, zarówno rodzicom, jak i osobom poszukującym prezentu dla dwuletniego maluszka, przygotowaliśmy zestawienie 10 propozycji książek dla dwulatka:
Fisher-Price Zapamiętajki Zwierzątkowe memory to wygodne w użyciu pudełeczko, które kryje w sobie pięknie ilustrowaną książeczkę z naklejkami oraz gotowymi do wykorzystania tekturowymi kartami do ćwiczącej pamięć gry w memory. Karty można wykorzystać również do gry w "Piotrusia" lub deklamowania zapamiętanych rymowanek.
Wszystkie psoty Ancyklopka to nie jest zwykła książeczka, to sprzymierzeniec każdego rodzica psotnego dwulatka. Mamy jakiś problem wychowawczy? Żaden kłopot! Wystarczy poczytać dziecku o wybrykach psotnego Ancyklopka – morał każdej historyjki powinien bardzo przystępnie wyjaśnić maluchowi, które zachowania są dobre, a które nie. Proste rymowanki wpadną w ucho nawet największym łobuziakom. Książeczka przyda się szczególnie, gdy widzimy bunt dwulatka na horyzoncie...
Mała encyklopedia domowych potworów nie tylko przykuje uwagę dziecka – trudno bowiem o temat bliższy ich sercu, ale poprzez swoją zabawną formułę może być przydatna w pozbyciu się lęków i zdobyciu kilku cennych lekcji savoir vivre’u. Pomogą w tym niezwykle urokliwe potwory, takie jak Słowotoczek Niepohamowany, Chciwusek czy Trio Tumiwisistów: Leniuchello, Jutrofutro i Narzekader.
List w butelce to propozycja niezwykła, ponieważ przedstawia naprawdę magiczną historię. Wszystko zaczyna się od tego, że pewna dziewczynka znajduje na plaży tajemniczy list. Kto jest jego autorem? Czy dziewczynka skorzysta z zaproszenia na herbatkę? Kto jeszcze przyjdzie? Tekst, choć prosty, jest tak wciągający, że maluchy słuchają opowieści z szeroko otwartymi oczami.
Czarostatki i parodzieje - wciągająca opowieść, w której zamiast słów nośnikiem opowieści są obrazki. Czterdzieści osiem dużych stron wypełnionych ilustracjami i tylko kilka zdań najniezbędniejszego tekstu, ale to wystarczy, by książkowe postaci wzbudziły sympatię u dzieci. Miasto and rzeką, Zosia patrząca przez okno, zagubiona owieczka, statki płynące pod mostami, niebieskie tygrysy i wiele innych bohaterów, o których trochę dowiadujemy się z książki, a pozostałą część możemy sobie wyobrazić lub dopowiedzieć. W ten sposób, każda z tych historii ma nieskończenie wiele odsłon.
Słoń Trąbalski i inne wiersze. Któż z nas nie zna i nie lubi niepowtarzalnej poezji dziecięcej Juliana Tuwima? Niezwykłe wyczucie językowe autora sprawia, że dzieci z przyjemnością zanurzają się w czarodziejski świat słów i poezji. Ostatnio, wybrane wiersze wydane zostały w limitowanej wersji z niecodziennymi ilustracjami przyjaciela Tuwima – Ignacego Witza. Wysoka wartość artystyczna tego wydania zachwyci i dzieci, i dorosłych.
Rok w lesie jest książką, którą można oglądać godzinami. Skradła serce już niejednemu czytelnikowi. To obowiązkowa pozycja na półce każdego dwulatka, która pomaga w nauce pór roku, miesięcy, cyklu dnia i nocy oraz zdobycia szerokiej wiedzy z przyrody. Przeglądanie tych przepięknie ilustrowanych kart to sama przyjemność.
Baśnie i legendy polskie w eleganckim wydaniu to skarbnica aż 50 wciągających podań, legend i baśni, których po prostu nie wypada nie znać - opowiadania o Warsie i Sawie, świętej Kindze, księciu Popielu, o skarbach, zbójnikach, rycerzach, smokach, utopcach, diabłach i innych baśniowych postaciach zakorzenionych w polskiej tradycji.
Najpiękniejsze bajki to zbiór ulubionych dziecięcych opowieści w praktycznych, pięknie zdobionych pudełeczkach, które po otwarciu przeniosą nas w czarodziejski, baśniowy świat, gdzie wszystko jest możliwe. Spotkamy w nim Pinokia, Czerwonego Kapturka, Piotrusia Pana, Brzydkie Kaczątko i wielu innych, dobrze znanych bajkowych przyjaciół. Bajeczki podzielone są tematycznie, co ułatwia odnalezienie historii, na którą dziecko ma akurat ochotę przed zaśnięciem.
Opowiem Ci Mamo, co robią koty jest propozycją nie tylko dla miłośników tych mruczących stworzeń. To zabawna, obrazkowa historia, a zarazem pierwsza kocia encyklopedia dla każdego malucha. Ale uwaga! Koty pochłoną dzieciaki na długie godziny, nie tylko poprzez ciekawą opowieść i piękne ilustracje, ale także dzięki interesującym zadaniom i ćwiczeniom na spostrzegawczość.
Mamy nadzieję, że podsunęliśmy kilka ciekawych pomysłów na książkę dla dwulatka. Dbajmy o biblioteczkę naszego szkraba i wzbogacajmy ją o coraz to nowe, fascynujące historie!
Oprac. Grażyna Zaborska