O czym pamiętać organizując piknik lub inny rodzinny wyjazd?
Dobrze obmyślony plan wypadu w plener to podstawa. Postarajmy się, aby był on możliwie elastyczny i przygotujmy się na różne niespodziewane sytuacje. Trasa rowerowa może okazać się bardziej męcząca, niż przypuszczaliśmy, skansen jednak zamknięty a muzealna wystawa zbyt nudna dla maluchów. Dlatego warto mieć ze sobą rzeczy, które będą dobrym lekarstwem na nieoczekiwaną nudę, np. piłkę, skakankę, gumę do grania, karty czy kredę. Nie zaszkodzi też przypomnieć sobie zasady gry w klasy czy kamyki.
Pamiętajmy również o tym, że świeże powietrze i wysiłek fizyczny zazwyczaj zaostrzają apetyt, więc nawet największe niejadki mogą szybko domagać się jakiejś przekąski. Niestety warunki polowe nie pozwalają na wygodne i sprawne przygotowanie posiłku. Dlatego, żeby uniknąć próśb o frytki czy hamburgera, zaopatrzmy się zawczasu w przekąski dla dzieci na piknik. Najlepiej, aby były od razu gotowe do podania.
Przekąski na piknik dla dzieci – co warto wiedzieć?
Jak zdrowo i szybko nakarmić głodne maluchy? Oto kilka przydatnych wskazówek:
- Wygoda na pierwszym miejscu. Wszelkie potrawy powinny być podane w formie, która pozwoli je zjeść za pomocą dwóch-trzech kęsów. Szaszłyczki, tartaletki, wrapy pokrojone na mniejsze kawałki, winogrona podzielone na malutkie gałązki, desery w słoiczkach, musy owocowe w tubkach – te przekąski sprawdzą się idealnie.
- Sezonowe warzywa i owoce – obowiązkowo! Czereśnie, truskawki, maliny, poziomki, jagody są nie tylko smaczne, ale też bardzo bogate w składniki odżywcze. Można przygotować z nich owocowe szaszłyki lub pożywny koktajl.
- Żadnych ciężkich sosów na bazie majonezu. W wysokiej temperaturze bardzo łatwo o namnażanie się pałeczek salmonelli, dlatego majonez powinien zniknąć z piknikowego menu. Na rodzinnym wyjeździe znacznie lepiej sprawdzą się dressingi na bazie oliwy, octu balsamicznego czy soku z cytryny i ziół. Sos najlepiej przewozić w osobnym pojemniku.
- Sycąca kanapka zawsze w cenie. Kanapki to piknikowa klasyka. Doskonale sprawdzają się na wycieczkach o każdej porze roku. Pamiętajmy jedynie, aby nie ograniczać się do najprostszych opcji (czyt. kanapka z wędliną i serem). Posiłek będzie o wiele wartościowszy, jeśli białą bułkę zamienimy na pieczywo graham, a zamiast przetworzonej wędliny włożymy do środka pieczone warzywa.
- Sposób podania ma znaczenie. Bób zapakowany w papierowe rożki czy tortilla podana na zabawnym papierowym talerzyku wyglądają i smakują zupełnie inaczej niż po prostu owinięte w papier. Samo ściąganie jedzenia z wykałaczek czy maczanie pokrojonych warzyw w sosie to dodatkowa atrakcja.
Zimne przekąski na piknik odpowiednie dla dzieci i dorosłych. 7 sprawdzonych pomysłów
Kolorowe omleciki
Z piknikiem bezsprzecznie kojarzą się jajka na twardo. Ten pożywny produkt można podać rodzinie w innej, znacznie atrakcyjniejszej formie. Wystarczy usmażyć duży puszysty omlet z dodatkiem kolorowych, pokrojonych w kostkę warzyw: czerwonej papryki, ugotowanych słodkich ziemniaków (nadadzą potrawie pomarańczowy kolor) i zielonego groszku. Całość warto przyprawić do smaku odrobiną soli, pieprzu i ulubionych ziół. Schłodzony omlet kroimy na niewielkie prostokąty.
Warzywne szaszłyczki
Pomidorki koktajlowe, oliwki i kuleczki mozzarelli nadziewamy na szpadki, przetykając poszczególne składniki listkami bazylii. W innej wersji mogą to być kosteczki żółtego sera, grubsze plasterki kiszonego ogórka oraz papryki.
Minipizze
Z rozczynu ciasta drożdżowego z mąki razowej formujemy malutkie placuszki i lekko podpiekamy je w piekarniku. Każdy placuszek smarujemy sosem pomidorowym przyprawionym bazylią, oregano i czosnkiem. Następnie układamy na nich po plasterku mozzarelli i oliwce. Całość pieczemy w piekarniku tak długo, dopóki mozzarella nie zacznie się roztapiać. Zamiast sosu pomidorowego można użyć również zielonego pesto.
Pasty kanapkowe
Nie tylko hummus nadaje się do smarowania pieczywa. Do stworzenia pysznej pasty warzywnej można wykorzystać także inne warzywa strączkowe. Najlepiej ugotować je samemu lub sięgnąć po sklepowe puszki (uważając jednak na zawartość soli w produkcie).
Mikrohamburgery
Z rozczynu drożdżowego ciasta z mąki razowej formujemy malutkie bułeczki o średnicy 5-7 cm. Po upieczeniu kroimy je w poprzek i przekładamy kotletem (mięsnym lub warzywnym) oraz sałatą, pomidorem, kiszonym ogórkiem i cebulą. Bułkę smarujemy musztardą i/lub keczupem (uwaga na cukier w składzie). Całość można spiąć wykałaczką – pamiętajmy jedynie, aby zabrać ją dziecku po jedzeniu.
Coś słodkiego
Pyszny, lekki krem
Zamiast sklepowych jogurtów pełnych cukru i konserwantów, warto przygotować deser samodzielnie: rozgniecione dojrzałe banany mieszamy z porcją naturalnego jogurtu lub serka. Do powstałego kremu dodajemy świeże owoce sezonowe, np. truskawki, maliny czy jagody oraz startą gorzką czekoladę i liść mięty do dekoracji. Domowy jogurt dla wygody warto zapakować do niewielkiego słoiczka.
Pożywne ciasteczka bez cukru
Dojrzałe banany rozgniatamy i mieszamy z wiórkami kokosowymi do uzyskania gęstej, dość suchej masy. Ciasto formujemy w niewielkie spłaszczone kulki i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 15-20 minut aż się zarumienią.
Przechowywanie produktów i potraw w czasie pikniku
Zimne przekąski na piknik gotowe? W co je spakować? Poniżej kilka przydatnych trików.
- Jeżeli często podróżujemy samochodem, warto wyposażyć się w lodówkę turystyczną podpinaną do akumulatora samochodowego.
- Tańszą, ale mniej skuteczną alternatywą dla lodówki są torby termiczne ze specjalnymi wkładami.
- W ostateczności schłodzone jedzenie można zapakować w kilka warstw papieru oraz folii i przełożyć je pojemnikami z lodem.
- Dobrym pomysłem jest też zamrożenie gąbkowych zmywaków nasączonych wodą i spakowanie ich razem z żywnością.
Pamiętajmy, by pojemnik, w którym trzymamy schłodzone potrawy trzymać cały czas zamknięty. Istotna jest też kolejność jedzenia poszczególnych potraw. Jeśli dysponujemy tylko torbą termiczną, w której temperatura systematycznie rośnie, najpierw należy zjeść potrawy, które nie powinny zbyt długo stać w cieple np. mięso i nabiał.
Nawet jeżeli mamy sprawną lodówkę turystyczną, unikajmy brania ze sobą produktów z majonezem, surowymi jajkami, a także zawierających czekoladę lub żelatynę (np. gumowe misie).
Uwaga! W koszu zawierającym zdrowe przekąski na piknik powinno znaleźć się miejsce również na niegazowaną wodę mineralną lub źródlaną, niesłodzone soki warzywne i owocowe oraz:
- wielorazowe naczynia i sztućce plastikowe,
- serwetki lub chusteczki higieniczne,
- torby na śmieci,
- wilgotne chusteczki lub żel antybakteryjny (do umycia rąk można wykorzystać po prostu wodę z pojemnika oraz mydło w turystycznym opakowaniu),
- krem z filtrem przeciwsłonecznym,
- nakrycia głowy,
- spray przeciwko owadom oraz żel łagodzący ich ukąszenia,
- środek odkażający i plastry.
Tak spakowany kosz wkładamy do samochodowego bagażnika i możemy ruszać w drogę.
Oprac. Anna Dobiecka
Konsultacja specjalistyczna: Zuzanna Kłos, dietetyk dziecięcy, promotor karmienia piersią