Jesienią, gdy za oknem deszcz i zimno, warto zacząć dzień od ciepłego śniadania, które rozgrzeje organizm od środka i wzmocni go w walce z napotkanymi wirusami. Przygotowując je, nie można zapomnieć o rozgrzewających przyprawach, takich jak cynamon, kardamon czy imbir, które świetnie sprawdzają się jako dodatek do kaszy, naleśników czy herbat.
Dawniej Polacy spożywali więcej potraw ciepłych i gotowanych. Takie było śniadanie, obiad i kolacja. Surowych warzyw i owoców nasi przodkowie jadali niewiele. Wyjątkiem były owoce sezonowe latem, a jabłka, kiszona kapusta i ogórki zimą. Dzisiaj coraz częściej mówi się o powrocie do tradycyjnego, gotowanego jedzenia, szczególnie w czasie chłodnych miesięcy.
Dobrym pomysłem na ciepłe i zdrowe śniadanie dla całej rodziny będzie ugotowanie pysznej aromatycznej kaszy z dodatkami. Jesienią warto do domowego menu włączyć nie tylko kasze, np. jaglaną, orkiszową, owsianą, ale też ryż pełnoziarnisty i komosę ryżową (quinoa). Ugotowane kasze z dodatkiem sezonowych owoców, takich jak jabłka i gruszki, czy też owoców suszonych (najlepiej niesiarkowanych), posypane migdałami, orzechami włoskimi lub nerkowcami, będą nie tylko smacznym, ale stanowią też pełnowartościowy i rozgrzewający posiłek. Aby śniadanie dla dzieci było jeszcze bardziej wartościowe, można dodać do gotowania siemię lniane, otręby, pestki słonecznika, dyni oraz (koniecznie!) rozgrzewające przyprawy, np. cynamon czy imbir. Po takim posiłku niestraszne nam będzie zimno na dworze. Pełni energii, z uczuciem sytości możemy rozpocząć jesienny dzień.
Innym pomysłem na ciepłe śniadania są różnego rodzaju placki, naleśniki czy racuchy. Przygotowane z dobrej jakości mąki z dodatkiem rozgrzewających przypraw, polane musem jabłkowym albo podane z dodatkiem dżemu truskawkowego, będę stanowić pyszne i pożywne śniadanie.
Dobrym urozmaiceniem na jesienne śniadanie są wszelkiego rodzaju dania z jaj. Na stołach mogą gościć słodkie i wytrawne omlety, jajecznice z dodatkami, jaja sadzone czy gotowane. Mogą być też one składnikiem pożywnych past, np. z awokado, natki pietruszki czy tuńczyka.
Kasza orkiszowa z jabłkami
Kaszę orkiszową, wodę, rodzynki i cynamon gotujemy, po 5 minutach dodajemy jabłka i gotujemy jeszcze 10 minut. Gotową kaszę posypujemy ulubionymi orzechami i ziarnami. Słodzimy miodem lub ksylitolem do smaku.
Oprac. Agata Opiela (dietetyk, ekspert ds. żywienia)
Słowa kluczowe: ciepłe śniadanie, śniadanie dla dzieci, pomysł na zdrowe śniadanie, ciepłe i zdrowe śniadanie, rozgrzewający posiłek, ciepłe śniadania, jesienne śniadanie