Przełomowym momentem w życiu niemowlaka jest ukończenie przez niego sześciu miesięcy. To właśnie wtedy oprócz mleka, pojawiają się pierwsze pokarmy stałe w menu dziecka. Niezwykle ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczących karmienia niemowląt.
Ryzyko zadławienia
Nigdy nie zostawiajcie waszego dziecka samego w trakcie jedzenia. Nawet jeśli potrafi samo jeść, bądźcie w pobliżu i miejcie je na oku. Dotyczy to szczególnie osób praktykujących u dzieci metodę BLW. Maluch podczas posiłku powinien siedzieć. Leżąc na leżaczku, nie będzie w stanie w razie potrzeby odkrztusić pokarmu.
Uwaga na jedzenie, którym łatwo się zakrztusić i maluch nie ma nad nim kontroli. Unikajcie całych winogron i oliwek, surowej marchewki, pomidorków koktajlowych, żelków, cukierków, rodzynek, orzeszków, popcornu czy parówek.
Jedzenie odpowiednie do wieku dziecka
Nie należy podawać małemu dziecku miodu przed ukończeniem pierwszego roku życia. Miód pszczeli może spowodować u malucha botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym) – bardzo groźną dla małych dzieci chorobę. Miód jest również silnym alergenem. U malucha uczulonego na składniki miodu mogą pojawić się: wysypka, biegunka, wymioty, katar i łzawienie. Szczególnie niebezpieczną reakcją jest wstrząs anafilaktyczny.
Nawet jeśli niemowlę nie jest już karmione piersią, nie podawajcie mu zbyt wcześnie krowiego mleka. Jego skład dla małego organizmu może być jeszcze zbyt dużym obciążeniem. Szczególnie szkodliwe jest mleko wysoko przetworzone i pasteryzowane. Jeżeli już zdecydujemy się na ten produkt, postarajmy się o taki najwyższej jakości.
Dania ze słoiczka
Jeśli karmisz dziecko gotowymi posiłkami ze słoiczków, odpowiednią ilość pożywienia przełóż do innego pojemnika i podgrzej. Nie zaleca się podawania dania bezpośrednio ze słoiczka, chyba że mamy pewność, że maluch wszystko zje. Gdy podajemy potrawę prosto ze słoika, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz ze śliną malucha przedostaną się tam bakterie, które mogą zepsuć danie. Pamiętajmy też, aby otwierając nowe opakowanie, sprawdzić jego wieczko. Jeśli przy otwarciu słyszymy charakterystyczne kliknięcie, możemy podać posiłek dziecku. Słoiczek po otwarciu przechowujemy w lodówce 24 godziny.
Inne ważne zasady karmienia małego dziecka
Warto pamiętać również o innych zasadach dotyczących karmienia małych dzieci. Przed przygotowaniem posiłku zawsze myjmy ręce. Nie zapomnijmy o dokładnym umyciu warzyw i owoców. Jeśli odgrzewamy jedzenie w mikrofalówce, zawsze wymieszajmy je przed podaniem i sprawdźmy jego temperaturę, najlepiej osobną łyżeczką. Dania podgrzewane w ten sposób mają to do siebie, że są chłodne z brzegu, a bardzo gorące w środku – łatwo wtedy o oparzenie.
Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i odrobinie rozsądku z naszej strony maluch będzie mógł cieszyć się swoimi pierwszymi prawdziwymi posiłkami przy rodzinnym stole.
Oprac. Agata Opiela (dietetyk, ekspert ds. żywienia)
Słowa kluczowe: pierwsze pokarmy stałe w diecie dziecka, wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka, ważne zasady karmienia małego dziecka